Aydınlatmalarda Soft Işıklar Modası

Salı, Mart 21, 2017 0 No tags Permalink

Doğru aydınlatma, dekorasyona canlılık verir, evi renklendirir, mekanlardaki hataları örter, ön plana çıkarmak istediğiniz objeleri vurgular. Aydınlatmada da tıpkı dekorasyonda olduğu gibi her sene birçok yenilik oluyor. Tasarımlar değişiyor, yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. İşte aydınlatmanın kuralları, yapılan hatalar ve yeni trendler….

Dolaplara, giysilere zarar vermeyen ampuller

Yatak odasında okuma ışığı olarak kullanılan başucu aydınlatmalarının açma kapama düğmelerinin, kapının yanında ve başucunuzda olmasında yarar var. Tuvalet masası aynı zamanda makyaj masası olarak kullanılıyorsa, yoğun aydınlatma gerekebilir.

Giyinme üniteleriniz yatak odanızdaysa dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda var. Hatta en iyisi dolap kapağı açıldığında yanan armatürler. Bu lambalarda giysilere ısıyla zarar vermeyen floresan ampuller kullanmak daha doğru.

Yatak odasında televizyon izlemek veya müzik dinlemek tercih ediliyorsa mutlaka gözleri yormayan ve uykuya geçişi kolaylaştıran tavan aydınlatması kullanılmalı.

Çalışma masası aydınlatması önemli, çünkü ışık kaynağı göz yormayan cinsten olmalı ve el gölgesi çalışma alanına düşmeyecek şekilde yerleştirilmeli. Akrobat lambalar kullanım esnekliği açısından bu iş için uygun.

Banyo ışıklandırmasında neme dayanıklı ve ıslak mekanlar için tasarlanmış armatürler kullanmak gerek. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalar da uygun. Ayna önlerinde ışığın göz almasını önlemek amacıyla, armatürler aynanın iki yanına konmalı ve ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalı.

Salon aydınlatmasında, her şeyden önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması gerekiyor. Mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla aydınlatmakta fayda var. Geniş odalarda çoğunlukla tavan armatürleri tercih ediliyor. Daha küçük odalardaysa aplikler aynı görevi görüyor.

Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanmak en iyi çözüm. Avizeler hem yeterli ışığı sağlıyor hem de yemek odanıza görkem kazandırıyor.

TV izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda, sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekiyor, bu mekanlar için raylı spotlar ideal. Yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler, koridorlarda kullanılabilir.

Odanızı yemek dolaplarının altından aydınlatarak bar havası verin

Işıkları dekorasyonla bir bütün haline getirebilmek için bazı püf noktalar var. Mumlarınızı yemek masanızın üzerindeki şamdanlı bir avizenin içine yerleştirebilir, bir konsolun üzerine avizeli lamba ve duvara da abajur başlıklı aplikler asabilirsiniz. Mekana teatral bir hava katmak için yemek masasının üzerine çok küçük bir abajur koymakta fayda var. Sadece bardaklara ışık vermek için avizesi çevrilebilen ampullü bir abajur kullanılabilir. Konukların üzerlerini aydınlatmak istiyorsanız yere konulan uzun ayaklı bir abajur yardımcı olur.

Konsolun üzerine yerleştirilen ışıklar da odanın havasını değiştiriyor. Saydam abajur başlarını ve avizeleri doğal renklere boyayıp üzerlerine bir kat daha boya atarak hoş bir atmosfer sağlanabiliyor. Yemek için dolapların altına yerleştirilmiş ışıkları yakmak yeterli. Bu tarz bir aydınlatma, ortama hem bar havası verir hem daha sıcak bir atmosfer yaratır.

Çok renkli ve figürlü lambalar moda

2009’da dünya trendleriyle birleşen geometrik tasarımlar ve figürlü lambaları bol bol göreceğiz. Özellikle de figürlü lambaları. Çok renklilik de bir başka yenilik. Özellikle sarı, mavi ve turuncu tasarımlar, kırmızı ve beyazın hakimiyetini yıkmak üzere geliyor. Spotlarda da klasik yuvarlak tasarımlar yerini daha fazla sayıda seçeneğe bırakıyor.

Bu hataları yapmayın!

Aydınlatma dekorasyonun en kritik öğelerden biridir. Dikkat edilmesi gereken ilk unsur, görüş problemi yaratmayacak şekilde yeterli aydınlatmanın sağlanmasına çalışmaktır. Çok aydınlık bir mekan doğru aydınlatma yapıldığını göstermez.

Ev ve ofislerde kullanım alanlarına uygun armatürler seçilmeli.

Enerji tasarrufunu sağlayan ürünleri kullanmaya da özen göstermek gerekiyor.

Okuma ve televizyon seyretme alanlarının aydınlatılması ve çocuk odalarında hatalı aydınlatmalar sıkça yapılıyor. Bu bölümler için uzmana danışmakta fayda var.

Aydınlatma objeleri alırken

Metalle ve sıcaklıkla olan ilişkisine

Düşmemesi için dengede kalmasına

Kalite standartlarına uymasına

İç ve dış mekana uymasına

Buhara, suya, yağmura, darbeye karşı dayanıklı olmasına dikkat etmek gerekiyor.

 

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler