Çeyiz Hazırlığı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perşembe, Mart 23, 2017 0 No tags Permalink

Söz,nişan,düğün derken bu aşamalar hızlı bir şekilde akıp gider. Ama hızla ilerlerken de pek kolay olmaz. Birden bire çeyiz hazırlığına girersiniz. Bu esnada şu hususlara dikkat etmenizi öneririz ki her şey daha yolunda olsun ve istediğiniz gibi gerçekleşsin. Evlilik öncesi, gelin adaylarının önem verdiği hazırlıklarda biri de çeyiz hazırlığı oluyor. Yeni bir hayata adım atacakları evleri için en çok beğendikleri ve en güzel eşyaları seçmek konusunda ekstra bir çaba içerisinde giren gelin adayları, bu nedenle çoğu zaman stres yaşayabiliyor.Çeyiz alışverişinizi daha rahat ve stressiz yapmak için, sizin için sunduğumuz önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Liste Hazırlayın

Çeyiz alışverişine çıkmadan önce liste hazırlamanız öncelikli aşamayı oluşturuyor. Hazırlayacağınız liste, gerekten neye ihtiyacınız olduğunu belirleyeceği gibi, alışveriş, daha rahat ve hızlı bir şekilde tamamlamanıza da yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, çeyiz listesi ile ihtiyacınız olmayan eşyaları eleyerek, bütçenizi sarsmadan çeyiz alışverişinizi de tamamlamanız mümkün oluyor.

Çeyiz Alışverişini Yapacağınız Yerleri Belirleyin

Çeyiz alışverişinde ne alınacağına karar vermek kadar nereden alınacağına karar vermek önem taşıyor. Bu doğrultuda, çeyiz ürünleri için özelleşmiş mağazalar en başta yer alsa da alternatif pek çok seçenekte söz konusu. Alışveriş merkezlerinde yer alan ve pek çok ihtiyacınızı tek bir yerde bulabileceğiniz mağazalar, hızlı bir çeyiz alışverişine imkân tanıyor. Üstelik bu mağazalarda uygulanan indirim ve promosyonlar sayesinde bütçenizi aşmadan alışveriş yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra belirlediğiniz markalar varsa sezon ve sezon sonu indirimlerini takip ederek hem uygun, hem de istediğiniz gibi bir çeyiz alışverişi yapmanız mümkün oluyor.

Çeyiz Setlerini Değerlendirin

Çeyiz alışverişinde özellikle mutfak ve banyo ürünlerinde set halinde satılan ürünleri tercih etmeniz zaman ve bütçe açısından kolaylık sağlıyor. Tabi, bu setleri ihtiyacınız dahilinde tercih etmeniz önem taşıyor. Diğer yandan çeyiz seti alırken, içeriğinde yer alan parçaları iyi incelemek ve gerçekten ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığına bakmak gerekiyor.

Gereksiz Eşyalardan Kaçının

Ev eşyaları özellikle gelin adaylarının çokça ilgisini çekiyor. Bu açıdan, çeyiz alışverişine çıkan gelin adayları gördükleri ve beğendikleri çoğu şeyi alma eğilimi içerisinde oluyor. İşte bu noktada,  çeyiz alışverişinde neredeyse hiç kullanmayacağınız eşyaları almamaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca çeyiziniz için kendi zevkinize uyan parçaları satın almanız, sonrasında kullanmaktan hoşlanmayacağınız bir eşyaya boşuna bütçe ayırmanızı önlemiş oluyor.

Yeni evlenecek gelin ve damat adaylarının neyi, nerede bulabilecekleri konusunda aklı çok karışıyor. Bu karışıklığı önlemek için bir plan yapmak ve buna uymak çok önemli.

  • Vaktiniz darsa beyaz eşya, zücaciye ve mobilya gibi birçok farklı ürünü bir arada bulabileceğiniz ev mağazalarını tercih edin.
  • Ödemeyi yapmadan önce aldığınız ürünün iade ve garanti şartlarını ayrıntılı bir şekilde öğrenin.
  • Eğer mobilya, beyaz eşya gibi ürünleri ‘evladiyelik’ alıyorsanız, biraz daha fazla ödeyip yüksek kaliteli markalara yönelmekte fayda var. Daha orta kalite ve fiyattaki ürünleri tercih ederek paranızı boşa harcamamış olursunuz ama  kullanım süresi biraz kısalabilir bunu unutmayın.
  • İnternet üzerinden ya da farklı mağazalardan fiyatları öğrenerek alışverişe çıkın.
  • Mobilya seçerken, sadece rengine ve görüntüsüne vurulduğunuz ürünleri değil, hem dayanıklı hem fonksiyonel parçaları alın. Zira mobilyalar showroom’da durduğu gibi durmuyor.
  • Bozulması muhtemel beyaz eşya ve televizyon gibi eşyaları servis ağı geniş ve güvenilir markalardan seçin.
  • Doğal işlenmemiş ahşaplar bu yıl da iç dekorasyonun gözdesi. Bunu orta sehpa, masa ve sandalyelerinizde deneyebileceğiniz gibi ahşap aksesuarlardan da yararlanın. Bu ferah ve doğal görünümü yeşil ve beyaz çiçeklerle tamamlayabilirsiniz.
  • Hem modern hem de klasiğin karıştığı bir yıl 2013. Modern dekorasyonu klasik parçalarla tamamlayabilirsiniz.
  • Yemek masanızın ortasına, tavandan uzun, zincirli bir avize sarkıtarak şık bir görüntü elde edebilirsiniz.
  • Küçük ve kalabalık aksesuarlardan kaçının. Birkaç ana aksesuarla hem zengin hem uyumlu bir ortam yakalayabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler