Duvar Renginizi Nasıl Seçmelisiniz?

Pazar, Şubat 11, 2018 0 No tags Permalink

Çeyiz hazırlığı,düğün hazırlığı derken bir de evinizin hazırlığı başlar. Eşya,ev,dekorlarınız ne kadar güzel ve gösterişli olursa olsun düzenlemek de bir o kadar önemli ki ev tamamlanarak kendini göstersin. Ev yerleştirme herşeyle bir bütündür. Bunların yanı sıra bir de duvar rengini seçme olayı var tabii ki. Basite alınmayacak kadar önemli bir detay. Hem eşyalara uygun hem dekora hem de odanın genişliğine ve nasıl göstermek istememize göre seçilmeli.

Odanız fazla dar veya geniş mi? Gözü yanıltmak ve bu problemi çözmek için yollar aranmalı. Nasıl mı? O zaman size özel hazırlanmış, renk seçiminizde yardımcı olabilecek yüzde yüz garantili teknikleri kaçırmayın.

Boya seçimlerinizi arzu ettiğiniz gibi değiştirebilir, hayalinizdeki renklerle eşyalarınızı ve duvar renklerinizi uyum içersine sokabilirsiniz. Eğer karar vermekte zorluk çekiyorsanız kusursuz bir duvar rengine kavuşmanın 10 pratik yolunu okumanızı tavsiye ederiz.
1.Renklerin farklı tonlarını kullanarak daha ilgi çekici bir ortam yaratın. Sadece uçuk renkler kullanırsanız renkler zayıf ve sıradan kalır, sırf orta tonlar kullanırsanız monoton olur ve eğer sadece koyu tonlarla boyarsanız içerisi çok karanlık ve iç karartıcı olacaktır. Kombinasyonlar sayesinde dinamik ve dinlendirici bir dekora sahip olabilirsiniz.
2. Her bir odayı farklı renklere boyarken, odalar arasındaki alanları; mesela koridor, merdivenler ya da hol gibi yerleri biraz daha açık renklerle boyayıp yumuşak bir geçiş sağlayın.
3. Eviniz için bir renk belirleyip her odada o renkten bir parça kullanın. Bu renk bir odaya hakim olabilir, bir diğerinde ikinci planda kalabilir, hatta bir tanesinde sadece aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Bu teknik evinizde güzel bir uyum yaratacaktır.
4.Açık renkler odayı daha geniş ve havadar gösterir. Ayrıca daha aydınlık bir mekan yaratmanızı sağlar. Koyu renkler ise daha sofistike ve sıcak bir etki yaratarak daha samimi bir ortam sağlar.
5.Eğer koyu ve yoğun renkli duvarlar istiyorsanız son katını astar renge aynı rengi katarak boyayın.
6.Duvarlardaki veya tavandaki mimari hataları nötr renkler kullanarak kamufle edebilirsiniz.
7. Duvar rengini tavana kadar devam ettirerek odayı daha yüksek tavanlı gösterebilirsiniz. Eğer tavanda ya da yerde kartonpiyer varsa aynı renge boyayın. Eğer bir odada açık bir renk kullanırsanız tavanın olduğundan daha yüksek gözükeceğini unutmayın.
8.Yüksek tavanlı bir odayı biraz daha alçak göstermek istiyorsanız duvar boyasını tavana gelmeden 15 santim kadar aşağıda bırakın. Tavanı koyu bir renge boyayarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz.
9.Uzun ince bir odayı daha geniş göstermek için kısa duvarları daha koyu bir renge uzun duvarları daha açık bir renge boyayabilirsiniz.
10. Odayı daha orantılı bir şekle sokmak için duvar renginin bir parçasını tavan için ayırdığınız beyaz boyaya katabilirsiniz.

 

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler