Gelin Duvak Seçimi ve Duvak Modelleri

Cumartesi, Aralık 17, 2016 0 No tags Permalink

Kafaları en çok karıştıran konulardan bir tanesidir nasıl bir gelin duvağı seçilmesi gerektiği. Aslında ilk başta karar verilmesi gereken konu ise, saçlarınızı nasıl bir modelde yapmak istediğinizdir. Çünkü her duvak modeli açık ve salık bir saça yakışmayacağı gibi topuz yapılan saç modelinde de kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir. Çünkü yıllardır süre gelen deneyimlerle, en özel ve güzel olmanız gereken günde, kötü ve demode olmak istemezsiniz. Bu durumu hiçbir gelin adayı istemez. İşte tam da bu yüzden, farklı ve sıra dışı saç modellerini denemekten çok yakışa bir saç modeli tercih edilmesi gerekir. Kafanızda planladığınız bu modele uygun olarak da gelin duvağınızı seçmeniz kolaylaşır.
Öncelikle iki çeşit gelin duvağını birlikte kullanabilmeniz mümkündür. Yani, düğün gecenizde hazırlamış olduğunuz konsepte uygun olarak uzun bir duvakla girişinizi yaparken kısa duvağınızla gecenizi tamamlayabilirsiniz. Artık eskisi gibi tek bir kalıba bağlı olan ve tek çeşit modeller yok gelinlik piyasasında. Bu yüzden, bu denli geniş bir yelpaze içerisinde kendinize en yakışanı seçmeniz, şık ve güzel görünmenizi sağlayacaktır.

Gelinliğiniz ile ilgili bazı ince detaylara uygun olarak, duvağınızı seçmeniz basitleşir. Aynı zamanda saç ve yüz hatlarınıza uygun olarak duvak seçiminize karar verebilirsiniz. Bu kadar özel bir günde prenses gibi görünmeniz birkaç püf detay ile mümkündür. Öncelikle yüz hatlarınızı ve tavrınızı yansıtacak bir model olması oldukça önem taşımaktadır. Tarzınızın dışına çıkmadan, gelinliğinizle birlikte uyum sağlayacak ve hatta tüm hazırlıklarınızla yakından alakası olacak bir model geceyi tamamlamanız için özel bir detay olacaktır.

Kısa Duvak Modelleri

Özelikle açık alanlarda yapılan düğünlerde gelinlerin uzun duvaklarının bir yerlere takılması sonucunda yaşanan aksilikler gelinleri kısa duvak modellerini tercih etmeye yöneltmiştir. Açık saçlar ile oldukça güzel bir görünüm oluşturan bu duvaklarda duvağın tasarımı, kabarıklığı ve işlemeleri gelinliğin şıklığını tamamlayıcı unsurların başında gelmektedir.

 

Açık ve düz saçlar için ideal

Düz ya da hafif dalgalı saçlara sahip olan gelinlerin tercih edebilecekleri en doğru duvak tasarımlarından biri olan kısa duvaklar hem şıklığı hem de kullanışlılığı ile gelinleri memnun ediyor. Bu yıl gelinlik tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkan bu duvak modellerinde duvağın tülden ve gelinlik ile aynı tonda olması şarttır. Dantel işlemeleri bulunan gelinlikleri tercih eden bayanlar için duvaklarda da bu işlemelere yer vermek mümkündür. Gelinlik ile birbirini tamamlaması adına duvaklarına Fransız danteli adı verilen ince işlemeleri yaptıran gelinler oldukça şık ve gösterişli duvaklara sahip olabilir. Duvak seçiminde en önemli noktalardan birinin ise gelinin yaptıracağı saç modeli olduğu asla unutulmamalıdır. Bu bağlamda kısa olan duvaklar hem prenses tipi topuzlar ile hem enseden yapılan topuzlar ile hem de açık bırakılan saçlar ile kullanılabildiği için oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir.

Yüz tipinizi göz önüne alın

Yapılan çalışmalar ile oval ya da ters üçgen biçiminde yüze sahip olan bayanların kısa tül duvak tercih etmesinin daha doğru olduğunu göstermektedir. Oval ya da ters üçgen yüze sahip olan bayanların yüzlerini daha şekilli ve daha güzel gösteren bu duvaklar aynı zamanda sade olabildiği gibi gelin çiçeği ile benzer çiçekler ile bezenmiş şekilde de olabilir. Bu çerçevede eğer mümkün ise kullanılacak duvağın gelin çiçeği ile aynı çiçeklerden birkaç tanesini içermesi göze oldukça hoş gelen bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Duvaklarda hafif tüllerin tercih edilmesi şarttır çünkü uzun saatler boyunca saçta kalacak olan duvak bir süre sonra aşağı sarkma yapabilir ve bu durum sonunda gelin saçının bozulması söz konusu olabilir. Bu tehlikeyi de göz önüne alarak hafif, şık ve kısa yapılı duvakların tercih edilmesi çok doğru olacaktır.

Uzun Duvak Modelleri

Uzun duvak modelleri, daha çok toplu saça yakışmaktadır. Aynı zamanda gelinlik modeli de oldukça kıstas oluşturmaktadır. Gelinin yüz hatları, boyu ve istemiş olduğu modele göre farklılık gösterse de uzun duvak modellerinin de zor kullanıldığı bilinmektedir. Bu yüzden kısa boylu bayanların çok uzun duvak modellerinden kaçınması gerekir. Çünkü uzun duvaklar, boylarını daha kısa gösterecektir. Taşıması da bir o kadar zor olacaktır.

Yerlere kadar süzülen gelin duvakları, kuyruklu denebilecek şekilde gelinleri bir prenses gibi gösterirken, düğün yerine bağlı olarak da kullanılması zor durumuna düşürebilir. Gelinlik seçiminize uygun olarak duvak modelinize karar verebileceğiniz gibi düğün yerine ve konseptine uygun olarak da seçilmesi oldukça iyi bir karar olacaktır. Düğün sırasında oynayacaksanız eğer uzun duvak sıkıntı yaratabilir ve rahat hareket etmenizi engeller. Yemekli veya kokteyl tarzında bir düğün konseptinde evlenecekseniz eğer, yerlere kadar uzun duvağınızla oldukça şık bir görünüm sağlayabilir hem de bir gelin edasıyla süzülebilirsiniz.

Uzun Duvak Modeliyle Nasıl Bir Saç ve Nasıl Bir Gelinlik Seçmelisiniz?

Eğer balık bir gelinlik modeli veya kabarık olmayan bir model düşündüyseniz eğer, mutlaka duvak seçiminiz uzun duvaktan yana olmalıdır. Çünkü şuan dahi hayal ettiğinizde hissedeceksiniz ki daha sade, şık ve güzel bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Bir gelinliğin içerisinde asil durmak ise ancak güzel bir duvakla olabilecektir.

Son zamanlarda, kısa gelinliklerin ön planda olması, bu modellere uygun olarak aksesuarlar hazırlanmasını sağlamıştır. Bunlardan bir tanesi ise; en önemli ve olmazsa olmazı gelin duvağıdır. Kısa gelinlik modelinde, uzun bir duvak tercih edilmesi daha hoş bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Uzun bir duvakla, hem rahatlığınız açısından hem de görünüş açısından toplu saç oldukça zarif ve güzel görünmenizi sağlayacaktır.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler