Gri Koltuklara Uygun Perde Nasıl Seçilir?

Cumartesi, Mart 11, 2017 0 No tags Permalink

Gri  koltuk takımlarınızı tamamlamak için pek çok perde rengi seçeneğiniz vardır. Koltuk rengi dışında duvar rengi ya da aksesuar rengi seçiminiz de perde rengini etkileyebilir. Dilerseniz evdeki her öğeyle uyumlu olacak krem, açık bej, beyaz gibi nötr renkte bir perde de kullanabilirsiniz

Gri koltuk dediğimizde elbette tek bir renkten söz etmiyoruz. Açık ya da koyu gri diye nitelendirdiğimiz pek çok farklı gri tonu var. Dahası, salonun aydınlık olup olmaması da önemli. Salon küçük ve karanlık ise, koltuk rengi ne olursa olsun açık renk perde seçimi salonu her zaman daha ferah gösterir. Elbette salon küçük diye ilginç bir perde asamayacaksınız demek değildir bu. Açık zemin üzerine renkli deseni olan bir perde kullanabilirsiniz.

Çeşitli profesyonel örnekleri incelediğimizde gri ile birlikte en çok yeşil, sarı, krem rengi, mercan rengi, gri, bal rengi, altın rengi ve bej rengi perdelerin kullanıldığını görebiliriz. Bu renkler evin diğer öğeleriyle de kolaylıkla eşleştirilebilecek, gözü yormayacak, hem sade hem de şık duracak perde renkleridir.

  • Koyu gri koltuklarla yukarıda sıralanan renkler arasından açık ve pastel tonlar seçilebilir.
  • Açık gri koltuklarla da tam tersi kontrast yaratacak daha koyu tonlar kullanılabilir.Koltuklar eğer desensiz ise, açık zemin üzerine renkli desenli perdeler hem odaya hareket katar hem de odada tek renk perde kadar baskın durmaz. Aslında bu şekilde, yani desenlerden yararlanarak nar çiçeği, lila, mürdüm, pembe, fuşya, turuncu gibi canlı renkleri gri koltuklarınızla birlikte kullanabilirsiniz. Perdedeki rengi odaya dağıtmak için yastık, puf ya da vazo benzeri aksesuarlardan yararlanılabilir.

    Gri koltuk takımları ile birlikte gri ya da gri desenli perde kullanımı oldukça yaygındır. Koltuğunuzdan daha açık ya da daha koyu bir gri tonunu perdede kullanabilirsiniz. Bu durumda açık renk duvarlar ve renkli aksesuarlarla eve sıcaklık katılabilir. Renklere fazla yer vermemek ve gri ve beyaz dekorasyonu yapmak da başka bir seçenektir. Bu kez de ahşap mobilyalar kullanılarak salona biraz doğallık, sıcaklık katmak gerekecektir.

  • Gri ve krem rengi gibi açık renkli tasarımlar, salona eklenecek desenli yastık, puf gibi aksesuarlarla hareketlendirilebilir. Salonunuz gözünüze çok sade veya sıkıcı göründüğünde bu tablo mutlaka renklerle canlanacak diye bir kural yok. Desenlerden de yararlanabilirsiniz.
  • Turkuaz, mavi, yeşilimsi mavi gibi renkler de gri koltuklarla yan yana gelebilen perde renkleridir. Ancak mavi soğuk renk grubundan olduğu için turuncu veya sarının koyu tonlarında aksesuarlarla tamamlanması daha iyi bir görünüm ortaya koyacaktır. Koyu renk mobilya ve aksesuarları bir araya getirecekseniz açık renk duvar boyası ve açık renkte halı seçmek daha doğru olacaktır.
  • Gri koltuklarla renkli perde eşleştirilecekse, krem, bej, fildişi gibi açık renk bir halı serilebilir. Dilerseniz halınızda perdenizin renginde desenler de olabilir. Ancak her zaman tam istediğiniz gibi bir halı bulmak zorlu bir süreçtir.Dilediğiniz desendeki halı karşınıza çıkmadıysa, çok açık bej veya krem renkte bir halı gri koltukları ve renkli perdeyi tamamlayabilir.

 

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler