Kız İsteme Nasıl Yapılmalıdır?

Cumartesi, Ağustos 6, 2016 0 No tags Permalink

Evliliğe giden yol da bir çok aşamalar var. Bu aşamaların her birinin zamanı ve süreci de tabii ki. Biri diğerinden önce ya da birini sonra yaparız gibi kafanız karıştıysa işte o zaman herşey arap saçına döner. Bu aşamalar hep sırasında ilerlemeli. Oldukça telaşlı,yoğun bir o kadar heyecanlı geçen bir yoldur. Ama her şey sırasında,zamanlı ve planlı yapılırsa her şey akışında devam ederek, bu yorucu aşamaları biraz daha rahat atlatabilirsiniz.Bu konuda elimden geldiğince size bunları anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım. Bu yolun en başında gelen iş gelenek ve göreneklerimizden uzun yıllardan beri süre gelen kız isteme merasimidir. Kız isteme deyip geçmeyin. Kız isteme de de yapılması gereken ufak ama önemli detaylar var.

yüzük tepsisi

İlk olarak damat ailesinin gelinin ailesinden uygun oldukları bir tarihe gün alır.Daha sonra aile büyükleriyle kız istemeye gidilir aynı şekilde gelin evinde de aile büyükleri bulunur.Kız isteme merasiminde aileler arası suskunluk ve soğuk rüzgarlar esmemesi adına sohbeti çok,konuşkan insanlar isteme törenine getirilmeli.Özellikle kız evlendirmenin,vermenin aile için zor olduğu düşünülürse kız tarafının suskun ve soğuk olması muhtemeldir.Erkek tarafı bu konuda çözüm üretip sohbet açmalı.

kız isteme kahvesi

Adet gereği bir süre sonra gelin adayının bol köpüklü kahveyi ikram etmesi gerekir damat adayının kahvesine tuz konulur.Bunun nedeni damadın dayanıklılığına bakmaktır tuzlu kahveyi içebilecek mi? Bu zorla yola hazır mı ?

Kahveler geldikten sonra damadın aile büyüklerinden birinin değişmeyen o cümle “Allah’ın emri, peygamberin kavli ile söze başlar.Kız ailesinin de onayıyla isteğe göre o anda söz yüzükleri takılır. Günümüzde yüzük tepsilerinin yanı sıra alternatif olarak yüzük yastığı da kullanılmaya başlandı. Farklılık isteyenler yüzük yastığını da tercih edebilir.

söz ve nişan tepsisisöz tepsisi

kız istemede yüzük yastığıBazı bölgelerin adetine göre kız istemede hediyeler getirilir ailelerin birbirlerinin geleneklerini bilerek ona göre davranması daha uygundur.Bu hediyelerin içinde :

Gelin için: İç çamaşırı, çorap, mendil, havlu, sabahlık, gecelik takımı, terlik, ayna, tarak gibi gereçler bulunur.

Damat için: Pijama takımı, terlik, mendil, gömlek, kemer, cüzdan, çorap, kravat, tıraş seti ve havlu gibi eşyalar hazırlanır.

kız isteme çikolatası nasıl seçilir

Ayrıca istemeye gidilirken damadın güzel bir çiçek yaptırılması ve gümüş tepsi,porselen ya da gondolda çikolata alınmalıdır.Buna ek olarak damadın annesinin de çiçek yaptırması güzel bir jest olacaktır.

kız istemede çikolata tepsisi kız isteme çikolatası

Çikolatanın tadına, görünümüne çiçeğin gösterişine göre gelin adayı ailesi tarafından yorumlar yapılacağı muhtemel olduğundan bu seçimlerde hassas olun.

kız istemede çiçek seçimi

kız istemede tepsili .ikolata

Bu süreçler zorlu,stressli dönemler olsa da geriye dönüp baktığınızda gülerek hatırlayacağınız güzel anılar olarak kalacaktır.Bu adetleri isterseniz şimdiki gibi modaya uygun modernize edip yine elinizden geldiğince uygulamaya çalışın.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler