Küçük Yatak Odalarına Çözümler

Cumartesi, Mart 11, 2017 0 No tags Permalink

Küçük bir yatak odasını düzenlemek özellikle de ev sahibinin geniş eşya depolama yerlerine ihtiyacı olduğunda tam bir mücadele haline dönüşebilir. Elinizdeki yeri iyi değerlendirmek sadece mobilyaları sığdırmak demek değildir. Seçtiğiniz renkler ve dekorasyon stili de rahatlatıcı olmalıdır. Ne de olsa burası sizi dinlendirmesi ve güne hazırlaması gereken odadır. Doğru mobilyaları ve renkleri seçerek odanızı geniş gösterebilirsiniz. Küçük bir yatak odası için pratif fikirler neler olabilir, işte bir kaç öneri.

1. BASİT BİR RENK PALETİ KULLANIN

Basitten kasıt sade ve iddiasız renkler. Ne kadar sade bir renk paleti seçerseniz yatak odanız o kadar geniş görünür. Hele tavan için asla koyu ve iddialı bir renk kullanmayın. Odada basık tavanlı ve karanlık bir görünüm elde edersiniz. Duvarlar için nötr ve odayı ferah gösterecek açık tonları seçin. Ayrıca duvarlara duvar süsü asıp, kalabalıklığın odayı daraltmasına izin vermeyin. En azından tek bir duvarınız boş kalsın ve açık bir alan izlenimi versin.

2. YER KAZANDIRACAK MOBİLYALAR SEÇİN

Yatak odasındaki trafiğin nasıl olacağını belirleyecek olan doğru mobilya seçimidir ve bu yüzden bu adım oldukça önemlidir. Asya tarzı dekorasyon anlayışındaki alçak ve doğal malzemeden sade mobilyalar ya da IKEA benzeri yapı marketlerde bulunan, küçük odalar için tasarlanmış özel mobilyalar kullanışlı olabilir. Başucunuzu tamamen değerlendirerek hem komodin, hem çalışma masası şeklinde kullanabileceğiniz bir biçimde raf ya da platform yerleştirebilirsiniz. Yatağınızı seçerken kapanır açılır, çekyat benzeri bir yatak seçerek uyku saatleri dışında odada epey yer kazanabilirsiniz.

3. EŞYA YERLEŞTİRİRKEN İYİ DÜŞÜNÜN

Eşya yerleşimi önemlidir çünkü gelişigüzel bir düzenlemede alında yer kazanabilecekken boşu boşuna odada yer kaybına yol açabilirsiniz. Yatağınızı yerleştirirken seçenekleri gözden geçirin. Yatağı her zaman odada ortalamak zorunda değilsiniz. Belki de duvara dayamanız halinde oda çok daha kullanışlı bir hale geliyor olabilir. Makyaj masası koymak konusunda ısrarcı olmayın, makyaj malzemeni ve kremleriniz için banyonuzda yer açabiliyorsanız çok daha iyi olabilir.  Tek komodin seçeneğini de bir düşünün. Hatta az önce de söylediğimiz gibi komodin yerine yatağın başucunu değerlendirmeniz ya da başucunda raf uygulamasını tercih etmeniz işleri daha kolaylaştırabilir.

4. DOLAP ve RAFLARDA YARATICI OLUN

Eğer mimar falan değilseniz hemen akla gelmez böyle şeyler. Oysa bir odada dolap ve raf uygulamaları için pek çok seçeneğiniz olabilir. Odaya etajerdi, dolaptı derken iyice daraltmak yerine tavana kadar uzanan, modüler, çok parçalı bir dolap tercih edebilirsiniz. Bu tip mobilyalar hazır satıldığı gibi pek çok firma ya da iyi bir marangoz, sipariş üzerine de üretebilir.  Dar bir odada her duvara bir mobilya dayamaktansa, tek bir duvardan sonuna dek yararlanmak daha çok yer kazandırır.

5. BÜYÜK BİR AYNA YERLEŞTİRİN

Bu blogda pek çok kez okuyacağınız gibi küçük bir odada doğru biçimde kullanılan aynalarla mekanı geniş göstermek mümkündür. Üstelik yatak odası ayna koymak için son derece elverişli bir odadır. Hiç kimse çıkıp da niye burada bir ayna var diyemez. Yatak odalarımız aynalara alışıktır. Çerçeveli olabilir, dolap kapağında ya da tuvalet masasının  üzerinde olabilir. Mümkün olduğunca pencereye dönük olarak, ışık yansıtacak ya da odanın geniş tarafını yansıtacak şekilde yerleştirmeye bakın. Eğer dolabın yan tarafına bakan bir ayna yerleşimi olursa, görüntü yine bloke olur ve odayı tam olarak geniş gösteremezsiniz.

5. SADE EV TEKSTİLİ KULLANIN

Yatak örtünüzü seçerken canlı renkleri ve yumuşak kumaşları tercih edin. Büyük desenlerde ve fazla iddialı renklerden kaçının çünkü küçük bir yatak odasında bu saydıklarım yatak odasını dağınık ya da karmaşık gösterebilir. Bu sözü edilenler perdeler için de geçerli. Eğer oda çok sade olduysa ve bir türlü sizi yansıttığına ikna olmuyorsanız, perdelerinizi desenli seçebilirsiniz ancak unutmayın ki, fazla iddialı desenler ve canlı renklerin bir arada kullanılması odanız yeterince geniş değilse olumsuz sonuç verebilir.

6. SAKLAMAYI ÖĞRENİN

Gösterişli abajurlar yerine duvar aplikleri kullanırsanız, komodine daha az ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayaklı lamba da ayak altına dolaşacaktır, bunun yerine spot ışıklandırma düşünebilirsiniz. Aydınlatma dışında ortalıkta fazla eşya bulundurmamaya çalışın. Dergi ya da kitaplarınızı çekmecelere yerleştirin, giymediğiniz giysiler hep dolapta dursun. Kozmetik ürünlerini gözden geçirin ve banyoya alabileceklerinizi, oraya aktarın. Çanta ya da sabahlık gibi parçaları görünür yerlere asmak yerine dolap içinde tutun. Dağınıklık küçük odaların en büyük düşmanıdır. Mümkün olduğunca eşyalarınız için dolap ve çekmecelerde yer ayırın ve kullanılmayan eşyaları hemen yerine kaldırmayı alışkanlık haline getirmeyi deneyin.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler