Oklava ile Örgü Nasıl Yapılır?

Perşembe, Ocak 26, 2017 0 No tags Permalink

 

Oklava örneğiyle yapılabilen bir çok örgü modeli var. Örgülere çok yakışan ve hemen hemen tüm örgü örenlerin bildiği oklava örgüsünü resimli ve anlatımlı olarak bir de yayınlayalım dedik özellikle bilmeyenler için. Bu modelden şal,atkı,kazak,yelek hatta şapka bile yapabilirsiniz.

Oklava Örneği Yapılışı:

10 numara ağaç şiş yada orta kalınlıkta oklava kullanılır.Tığ olarak 3,5 numara (mika) tığ kullanılır.
İpimiz yapılacak el işine göre değişir. Örn. bere ve atkı için ortadan biraz daha kalın ve yumuşak yünler kullanılır.


Öncelikle yapılacak el işine göre zincir çekilir. Örneğimiz 5’erli grup kurularak yapılır. Bu nedenle zincir sayımızı 5 ve katları olarak çekelim.
Sonra  oklavamızı elimize alarak her zincirden bir ilmek çıkartılarak oklavaya geçirilir. Böylece ilmeklerin tamamı oklavaya geçmiş olur.


Daha sonra 7-8 zincir çekilerek oklavadan 5 ilmek alınır ve çapraz olarak toplanır. Ardından çapraz toplanan ilmeğin içine 5 adet sık iğne uygulanır.(sık iğne : tığın üzerine alınan ilmeğin bir kerede çekilmesi)
Ardından 1 zincir çekilerek tekrar oklavadan 5 ilmek alınır ve aynı işlem yapılır.Bu şekilde oklavada ki ilmekler bitirilir.
İkinci sırada yapılan sık iğnelerden tekrar oklava üzerine ilmek alınır ve işlem yukarıda anlatıldığı gibi devam edilir.

 

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler