Yatak Odası Nasıl Dekor Edilmelidir?

Cumartesi, Mart 11, 2017 0 No tags Permalink

Eğer başlığa bakıp bir çeyiz listesi okuyacağınızı düşünüyorsanız, burada sözünü edeceğimiz listenin çok daha farklı olduğunu hemen belirteyim. Bu liste daha çok odanızı sevmeniz, kendinizi huzurlu hissetmeniz ve kullanışlı bir tasarım yapabilmeniz için yatak odasında olması gerekenleri kapsıyor.

 

Yatak Odası Halısı

Sabah uyanır uyanmaz buz gibi ya da sert bir zeminde dolaşmaya başlamak sandığınızdan daha rahatsız edici olabilir. Günün ilk adımlarını rahat ve kendinizi iyi hissettiren bir yüzeyde atmaya başlayın. Kiri içine hapsetmeyecek, kolay silinebilir ve rahat bir halı seçebilirsiniz. Büyüklüğüne göre halıyı yatağın ucuna ya da altına gelecek şekilde serebilirsiniz. Halı renginde kararsız kalanlar, açık bej bir halı kullanabilir. Odadaki hemen her renkle uyumlu olacaktır.

Yatak Odasının Tarzı

Pek azımıza evimizi döşerken kafamızda bir dekorasyon tarzıyla yola çıkıyoruz ama aslında hoşa giden pek çok dekorasyon belli bir tarzı takip ederek oluşturulur. Yatak odanızın bir tarzının olması işte bu nedenle gerekli. Klasik, modern, sahil evi benzeri, minimalist, zen tarzı, Asya tarzı gibi kendinize bir tema belirleyebilirsiniz. Bu tarzdaki örneklerden yola çıkarak ya da alışveriş sırasında bu tarzdaki ürünlere bakarak odanızda bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Bir filmden ya da tarihin farklı dönemlerinden de ilham alınabilir.

Gerektiği Kadar Yastık

Yastıklar yatak odasında oldukça kullanışlı birer dekorasyon öğesi olabilir. Peki, ne kadar yastık kullanmalı. Sorunun cevabı biraz da size bağlı. Yatağınızı şaşaalı ve davetkar göstermeye yetecek kadar çok ama yatağa girmeden önce yastıkları kenara almak için dakikalarınızı harcamayacağınız kadar da az olmalı.

Oturacak Bir Yer

Evlerimizin metrekareleri giderek küçüldü ve ne yazık ki artık yatak odasına gardırop sığdırabilirsek kendimizi şanslı sayar hale geldik. Oysa giyinirken, mesajlarınızı kontrol ederken ya da sadece hırkanızı iliştirmek için kullanabileceğiniz bir koltuk veya şık bir sandalye yatak odasında sandığınızdan çok daha kullanışlı olabilir. Küçük yatak odalarında odanın dekorasyonuna uygun bir puf da aynı işlevi görecektir.

Sevdiğiniz Eşyalarınıza Bir Köşe

Yatak odasına büyük bir büfe koyacak değilsiniz ama belki duvara çakılacak bir iki raf, pencere önü ya da ufak bir konsol da iş görebilir. Tatilinizde topladığınız taşları, çocukluğunuzdan kalma bir oyuncağı ya da size hediye edilen minik vazoyu her zaman salonda sergilemek mümkün olamayabilir. Atmaya kıyamayacağınız bu eşyalar için güzel bir köşe oluşturursanız, yatak odanız gözünüze daha da sıcak görünür. İlginç raf modellerini deneyebilirsiniz.

İyi Düzenlenmiş Bir Komodin

Hemen her yatak odası fotoğrafında üzerinde gece lambası ve birkaç kitapla süslenmiş komodinler görmeniz tesadüf değil. yatak odasında en kullanışlı mobilyalardan biri de komodinlerdir. Gece yatarken baş ucunuza bir bardak su koymak istediğinizde ya da çalar saatiniz elinizin altında olsun dediğinizde veya gece vakti hiçbir yere çarpmadan odadan nasıl çıkarım dediğinizde yokluğunu epey hissedersiniz. Komodini fazla dağıtmadan bir gece lambası ve küçük bir vazoyla süsleyebilirsiniz. Dekorasyona da katkısı büyük olacaktır.

Kaliteli Bir Yatak

Odanızı ne kadar güzel dekore etmiş olursanız olun, rahat ve ergonomik bir yatakta yatmıyorsanız güne dinlenmiş başlayamazsınız. Yatağınız bel ve boyun ağrılarına yol açmayan, sizi fazla terletmeyen, size uygun sertlikte, sağlığınızı gözeten, anti-alerjik kısacası iyi bir yatak olmalı. Yatak odasında mutlaka bir yatak olacaktır elbette ama iyi bir yatak büyük fark yaratabilir.

Yatak Odası Nasıl Düzenlenir?

Gözle görülür bir değişiklik için kullanılmayan, eskimiş ya da evin başka bir odasında durabilecekken yatak odasında duran her parçayı ayıklamalısınız. Bu eski bir tişört de olabilir, bir gece lambası da. Sevdiğiniz yatak odası aksesuarları dışında kullanmadığınız ve hiçbir işlevi olmadığını düşündüğünüz parçalara odanızda yer vermemek düzenlemenizin ilk kuralı olmalı.

Evin daha çok kullandığınız bölümlerinde göz önündeki dağınıklıktan kurtulmak için yatak odasını bir depoya çevirmeye başladıysanız buna hemen dur demelisiniz. Bir sonraki aşamada yatak odasında tutmak istediğiniz ama yerde, yatağın üzerinde ya da bir sandalyede duran kitap, giysi, gözlük gibi eşyalarınızı dışarıda değil, çekmecelerde tutun. Eğer çekmecelerinizde, ayıklama yapmanıza rağmen bu tip eşyalarınız için yer açılmadıysa duvar kancası, raf ya da minik sehpa gibi bir öğeyle, göz önündeki ve sürekli kullandığınız eşyaları bir araya toplayabileceğiniz bir yer oluşturun. Eşyaların toplanması tamamlandıktan sonra güzel bir süpürge ve yer temizliği yapın.

Bazalı bir yatak seçerseniz, yatak odanızda hem sık kullanmadığınız eşyalar için hem nevresim, yorgan, havlu, yastık gibi yer kaplayan ev tekstil ürünleri için epey yer açılmış olur. Dolabınız da bu tip eşyalarınızı saklamak zorunda kalmazsınız. Yatağınızın üzerinde sadece dekoratif yastık bırakın ve yatak üzerinde fazla kalabalık yaratmayın. Süs yastıkları yerine, güzel ve odanızın renklerine uygun bir yatak örtüsü bile yeterli olacaktır.

Giysi dolabını ve çekmeceleri de gözden geçirin. En az 6 aydır dokunmadıklarınızı, dar ya da bol gelenleri bir kenara ayırın. Kalanları katlayarak ve aynı tip giysileri gruplayarak tekrar kaldırın. Kullanmadıklarınızı ise ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Mevsimlik giysileri göz önüne çıkarın ve mevsim dışı olanlar için giysi torbaları kullanarak dolapta geriye yerleştirin.

Büyük yapı marketlerden giysi ve aksesuarlara özel tasarlanmış ve oldukça hesaplı olan giysi ve aksesuar düzenleyici kutu ya da torbalardan satın alabilirsiniz. Ayakkabı kutuları, saklama poşetleri, aksesuarlar için çekmece içi düzenleyici, kemer askılıkları gibi gereçler düzenlemeniz sırasında size yardımcı olacaktır.

Boş bavullarınız varsa, boş boş bekleyeceklerine içlerine battaniye, havlu ya da ceket gibi uzun süre kullanmayacağınız mevsim dışı eşyaları koyarak dolap üstüne kaldırabilirsiniz.

Yatağınızı her gün toplayın, kirli çamaşırları hemen kirli sepetine atın, kullanmadığınız eşyaları yeni düzenlemeden sonra belirlediğiniz yerlerine kaldırmaya özen gösterin. Böyle söyleyince uğraşması zor gibi gelebilir ama bütün bunlar sadece alışkanlık meselesidir ve bir kez kendinizi alıştırdıktan sonra hareketlerinizin otomatikleştiğini görünce kendinize şaşırabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Haberler